ČEZ Cyklo Team TáborČEZ Cyklo Team TáborProfesionální cyklokrosový tým

Výhra Pavla Jindřicha a Tomáše Krause ve Veselí nad Lužnicí
09.12.23
Závěrečný sedmý závod prestižního TOI TOI Cupu, který se dnes jel ve Veselí nad Lužnicí, přinesl dvě premiérové výhry. Poprvé se z vítězství radoval Pavel Jindřich z ČEZ Cyklo Team Tábor a slovenská závodnice, věkem ještě juniorka, Sofia Ungerová. Druhý táborský triumf vybojoval junior Tomáš Kraus. Celkový vítězi seriálu TOI TOI Cupu se stali dnes druhý Polák Marek Konwa jezdící v barvách celku TJ Auto Škoda Ml. Boleslav, s předstihem dnes nestartující Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team MB) a Patrik Lienert (Rexonix Kovo Praha).
Mezi muži chyběli na startu z nejlepších Michael Boroš, Jakub Říman a Adam Ťoupalík, takže cesta k vítězství se otevřela dalším závodníkům. Konwa šel na start s náskokem 50 bodů před Fialou a jen velké selhání by jej připravilo o celkové vítězství, které nakonec jasně jako první cizinec v historii seriálu vybojoval. Hned po startu šel do vedení a za ním vjížděl do terénu Fiala a spolu s nimi byl na čele Maximilián Kerl (TJ Auto Škoda Ml. Boleslav), zatímco pozdější vítěz Jindřich ztrácel po prvním okruhu 2800 dlouhém přes půl minuty.

Ve druhém kole šel k zemi Konwa a zbrzdil Kerla čehož využil k získání náskoku Fiala, ale ve třetím kole se trio opět sjelo. Na náročném zasněženém okruhu rozhodovala fyzická připravenost, ale především chyby. Konwa jich dělal dost, a tak se situace na čele často měnila. Chvíli vedl on, potom Fiala či Kerl. Zezadu se na trio ale v polovině závodu dotáhl Jindřich a ukazoval, že na sněhu se cítí velice dobře.

V předposledním kole nastoupil a to byl rozhodující moment závodu. Získal sice malý náskok, ale neustále si jej hlídal. V závěrečném okruhu jej zkoušel ještě dojet Konwa, ale jeho další seznámení zblízka se sněhem znamenalo pro Jindřicha klid a premiérový triumf a pro jeho celek ČEZ Cyklo Team Tábor první letošní seriálové vítězství.

„Popravdě jsem o vítězství nepřemýšlel, letos jsem si ještě nevěřil a vůbec ne dnes. Navíc se mi vůbec nepovedl start, byl nejhorší v sezoně. Ale vedoucí trio jsem si dojel a zjistil jsem, že na tom jsem dobře. V předposledním okruhu jsem se posunul na čelo, získal náskok a ten si poté již pohlídal. Je to pro mě impulz a motivace do dalších závodů,“ řekl Pavel Jindřich a dodal: „dnes to bylo o výkonnosti, ale i o chybách, tak 50 na 50.“

Závod žen byl především soubojem juniorských závodnic, kterým dominovaly slovenské krosařky. V první sedmičce skončilo šest juniorek mezi něž se vklínila naopak pouze veteránka Pavla Havlíková. Na startu však chyběly nejlepší české ženy, které se již připravují na nedělní závod Světového poháru ve val di Sole.

Ungerová se hned od začátku osamostatnila na čele závodu a překvapivě své krajance. slovenské seniorské mistryni a favoritce závodu Viktorii Chladoňové, ujížděla. Smůlu měla Pavla Havlíková, která po startu v zatáčce podklouzla a soupeřky si musela dojíždět. V posledním kole se dostala až na páté místo, které ale nakonec přenechala další Slovence Vojtíškové. Za Havlíkovou skončila sedmá Kateřina Douděrová, který v celkovém hodnocení obsadila druhou pozici.

Nejlepší z domácích závodnic byla dnes Amálie Gottwaldová (CP team), která se na bronzovou pozici dostala hned v prvním kole a uhájila ji bezpečně až do cíle., čtvrtá skončila Hanka Viková z Dukly Praha.

"Sníh je mi blízký, dařilo se mi na něm. Jsem velmi šťastná, je to moje první cyklokrosové vítězství v sezoně. Od začátku jsem neměla taktiku jet sama vepředu, ale nějak to vyšlo a pak jsem jen náskok zvyšovala," řekl Sofia Ungerová.

V celé sezoně se lepšící junior Tomáš Kraus z ČEZ Cyklo Team Tábor se dočkal svého prvního triumfu s domácím prestižním seriálu. Vedení se ujal hned v prvním okruhu a v jeho cíli měl již k dobru deset vteřin před Rakušanem Valentinem Hoferem. Ten se na druhém místě držel až do závěrečného kola, kdy po pádu klesl a uvolnil tak stupně vítězů pro Pavla Šumpíka (Roman Kreuziger Cycling Academy) a Patrika Lienerta (Rexonix Kovo Praha), který však bezpečně ovládl celkový seriál před dnešním vítězem.

"Závod to byl velice těžký, byly specifické podmínky a trať na povoleném sněhu byla hodně náročná. Popasoval jsem se s tím docela dobře, sice jsem se od rána necítil nejlépe, ale vyšlo to na jedničku, moc se to povedlo. Já se na sněhu cítím velice dobře, jak na trénincích, tak již před týdnem v Hlinsku se mi to zamlouvalo. Vrchol sezony bude MS v Táboře a jet tam, tak o tom sním od malička a je to obrovská motivace," řekl po prémiovém prvenství v TOI TOI Cupu Tomáš Kraus.

Výsledky:

Junioři:

1. Kraus (ČEZ Cyklo Team Tábor) 42:11, 2. Šumpík (Roman Kreuziger Cycling Academy) +34, 3. Lienert (Rexonix Kovo Praha) +52, 4. Hofer (Rak.) +1:27, 5. Havel (LAWI junior team) +1:32, 6. Hájek (Brilon Racing Team MB) +2:14.

Konečné pořadí TOI TOI Cupu:

1. Lienert 780, 2. Kraus 655, 3. Bažant (Cyklostar Pirelli) 585, 4. Hájek 510, 5. Havel 499, 6. Mušálek (Head Pro Team Opava) 416.

Ženy:

1. Ungerová 48:36, 2. Chladoňová (obě SR) +2:12, 3. A. Gottwaldová (CP team) +3:07, 4. Viková (Dukla Praha) +3:29, 5. Vojtíšková (SR) +3:31, 6. Havlíková (LAWI junior team) +3:49.

1. Zemanová (Brilon Racing team MB) 500, 2. Douděrová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) 392, 3. Chladoňová 380, 4. A. Gottwaldová 352, 5. Panušová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) 271, 6. Vaníčková (Brilon Racing team MB) 258.

Muži:

1. Jindřich (ČEZ Cyklo Team Tábor) 1:00:18, 2. Konwa (Pol./TJ Auto Škoda Ml. Bol.) +23, 3. Fiala (ČEZ Cyklo Team Tábor) +30, 4. Kerl (TJ Auto Škoda Ml. Bol.) +1:22, 5. Ježek (Brilon Racing Team MB) +1:44, 6. Stránský (ATT Investments) +2:34.

1.Konwa 252, 2. Fiala 490, 3. Boroš (Elkov Kasper) 400, 4. Ježek 356, 5. Říman (DK Bikeshop Racing Team) 345, 6. Kerl 332.