ČEZ Cyklo Team TáborČEZ Cyklo Team TáborProfesionální cyklokrosový tým

Pavel Jindřich - skvělé 4.místo na MČR v cyklokrosu
14.01.24
Českými cyklokrosovým šampiony se na dnešním 73. domácím mistrovství v Táboře stali Kristýna Zemanová (Brilon Racing team MB) a Michael Boroš z Elkov Kasper. Zemanová vyhrála potřetí v řadě, Boroš vybojoval dokonce sedmý titul a vyrovnal se tím Radomíru Šimůnkovi staršímu a Zdeňku Štybarovi.
Závod mužů na táborské trati byl velice zajímavý, uspěli opravdu ti nejlepší. Hned po startu se největší favorité usadili na čele a připravili divákům zajímavou podívanou. Od druhého kola se drželi spolu Boroš, Adam Ťoupalík (TDT-Unibet CT) a Zdeněk Štybar (Stybar team). Kromě sportovní formy, ale hrály důležitou roli chyby, kdo se jich vyvaroval, ten měl mnohem lehčí roli.

První chyboval ve druhém okruhu Štybar a po technických problémech s kolem si malou ztrátu si musel dojíždět. Cílem třetího kola projížděla nejlepší trojice pohromadě, ale pak v jedné zatáčce upadl A. Ťoupalík a urazil páku řazení. Po výměně kola v depu se i on stačil dotáhnout, i když mu to trvalo o něco déle. V pátém okruhu vypadl ze hry o zlato Štybar. Nejprve měl problémy na schodech, vzápětí upadl na umělých překážkách.

Toho využil Boroš a získal malý, ale jak se ukázalo rozhodující náskok. To jej uklidnilo a pak si již jen svoji pozici hlídal a bezpečně si dojel pro zasloužené zlato. „Těžko říci co mi to ukázalo, ale rozhodně to byl náročný závod a jsem rád, jak jsem jej zvládl. Rozhodující bylo nechybovat s to se mi povedlo,“ řekl Boroš bydlící nedaleko od tratě. „Již se těším na mistrovství světa, uvidíme jaké bude počasí. Zítra letím do Španělska, kde mě čeká v Benidormu SP, potom další SP v Hoogerheide a pak již příprava na šampionát,“ dodal Boroš.

I souboj o další medaile se rozhodl rychle. Ťoupalík po prvním problému již nechyboval a dojel si pro stříbro, Štybar bral bronz, první domácí v jeho cyklokrosové kariéře. Čtvrtý dojel po velmi dobrém výkonu Pavel Jindřich (ČEZ Cyklo team Tábor), který byl nejlepší z jezdců kategorie U23.

„Tak nějak jsem rozebral kolo. V zatáčce bylo trochu bláta, mě to podklouzlo a malér byl na světě. Nabral jsem ztrátu, ale spíše mě to namotivovalo. Moc jsem chtěl a udělal další dvě chyby, ale s výkonem jsem spokojen,“ řekl Adam Ťoupalík. Po letech na domácím šampionátu startující Štybar přidal. „Dlouho jsem šampionát nejel a tři problémy mě zbrzdily. Když Boroš poodjel, tak jsem věděl, že to pro mě bude těžké. Již nejsem tak výbušný a dotahovat ztrátu je složité. Škoda technických chyb, ale vyhrál opravdu ten nejlepší,“ přiznal sportovně Štybar. „Kondici mám dobrou, jen mi spíše chybí technika. Ještě tři dny budu tady v Táboře trénovat s pak odletím na soustředění na týden na Malorku. Potom SP v Hoogerheide a pak zpět do Tábora,“ prozradil svůj program před MS.

Zemanová beze zbytku potvrdila roli jasné favoritky. V úvodu se za jejími zády držela Julia Kopecká (AG Insurance - Soudal Quick-Step), která v cíli prvního okruhu ztrácela deset vteřin. Ovšem technické potíže s kolem v úvodu druhého okruhu znamenaly velkou ztrátu a tím i konec nadějí na dobrý výsledek.

Od té doby bylo jen otázkou s jakým náskokem si Zemanová dojede pro již třetí titul v řadě. Od poloviny závodu se na druhou pozici probojovala do cyklokrosového terénu se vracející Nikola Nosková (Cofidis women team) a za ní se posunula před Nikolu Bajgerovou, specialistka Simona Spěšná (jb BRUNEX Superior Factory Racing). Obě medailistky za Zemanovou si tím nejspíš řekly o místo v sestavě pro mistrovství světa.

"Závod pro mě byl spíše takovým kvalitnějším tréninkem. Já jsem si hned od startu jela svoje tempo, tak jak se o to snažím v rámci Světových pohárů. Chtěla jsem mít rychle klid a to se povedlo a určitě by bylo dobré ještě o jedno delší závod. Tento titul byl asi nejsnadnější ze všech," řekla Kristýna Zemanová. Ta se nyní přesune do španělského Benidormu, kde ji předposlední závod seriálu SP. "A hned odtud do Hoogerheide, kde je poslední závod SP. Po něm pojedu zpět domu a budu trénovat v Mladé Boleslavi odkud pak do dějistě MS zde v Táboře," dodala Zemanová.

Závod juniorů se proměnil v sólo jízdu největšího favorita Kryštofa Bažanta z celku Cyklostar Pirelli. Hned po startu šel do vedení a svůj náskok systematicky navyšoval a vyhrál naprosto suverénně. Stejně jasně si jel pro stříbro Patrik Lienert z Rexonix KOVO Praha a bronz vybojoval David Friedel DK Bikeshop Racing Team. K tomu mu určitě pomohl defekt v předposledním kole na třetím místě s jistotou jedoucího domácího závodníka z ČEZ Cyklo Team Tábor Jana Janouta, dokonce tři defekty měl jeho týmový kolega Tomáš Kraus.

"Zkusil jsem to hned od startu a vyšlo to. Trať je pěkná, těžká a já bych ocenil kdyby byla více blátivá. Ale vyzkoušel jsem si ji, asi podobný podklad nás bude čekat při světovém šampionátu, a tak to byla výborná zkouška. Nejvíce se mi zamlouvaly ty úseky, kde to je na sílu, to mi vyhovuje," řekl zlatý Kryštof Bažant.

Závod juniorek měl být soubojem titul mezi dvojicí nejlepších Amálie Gottwaldová (CP team) a Kateřiny Douděrové (Jaroslav Kulhavy Cycling Team), ale z toho rychle sešlo ve druhém kole, kdy Douděrovou hodně zbrzdily technické problémy. Přesto vybojovala stříbro s odstupem 17 vteřin, třetí byla v cíli Daniela Hezinová (Doltcini - Watersley R+D Cycling Team), její ztráta byla již přes minutu.

Výsledky:

Junioři:

1. Bažant (Cyklostar Pirelli) 40:21, 2. Lienert (Rexonix KOVO Praha) +1:19, 3. Friedel (DK Bikeshop Racing Team) +2:06, 4. Hájek (Brilon Racing Team MB) +2:16, 5. Havel (LAWI junior team) +2:16, 6. Kraus (ČEZ Cyklo Team Tábor) +2:40.

Juniorky:

1. A. Gottwaldová (CP team) 47:36, 2. Douděrová (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) +17, 3. Hezinová (Doltcini - Watersley R+D Cycling Team) +1:02, 4. Hrdinová (SportRaces Cycling Team) +1:27, 5. Panušová (Brilon Racing Team MB) +1:44, 6. Viková (Dukla Praha) +2:41.

Ženy:

1.Zemanová (Brilon Racing Team MB) 44:55, 2. Nosková (Cofidis women team) +1:12, 3. Spěšná (jb BRUNEX Superior Factory Racing) +1:48, 4. Bajgerová (Mat Atom Deweloper Wrocław) +2:16, 5. Havlíková (LAWI junior team) +2:29, 6. Vaníčková (Brilon Racing Team MB) +2:46.

Muži:

1. Boroš (Elkov Kasper) 56:10, 2. A. Ťoupalík (TDT-Unibet CT) +14, 3. Štybar (Stybar team) +41, 4. Jindřich (ČEZ Cyklo Team Tábor) +1:28, 5. Ježek (Brilon Racing Team MB) +1:53, 6. Zatloukal (Nutrend Specializer Racing) +2:12.

Foto : Jan Brychta